A honlapunkon megjelenő képek mindegyike az Esztergomi Főszékesegyházi Könyvtár tulajdonát képezi, azok engedély nélküli felhasználása, publikálása, közzététele vagy bármilyen kereskedelmi célú felhasználása tilos.
Ha hivatkozni szeretne dokumentumainkra, az egyes dokumentum nyitóoldali URL-jét használja.

Majer István kéziratai között található egyéb dokumentumok  

  • Bölcsőde-egylet Igazgatóságának választmányi taggá való kinevezése

    +

    Magyarország első, pesti bölcsődéjének egyik tervezője és létrehozója is. Ezért nevezik a hazai bölcsődék atyjának is.
    "Főtisztelendő Majer István oskola igazgató urnak.
    Az ő császári és királyi fensége Hildegarde főherczegasszony védszárnyai alatt létező Bölcsőde-egylet Igazgatósága szerencséjének tartja Főtisztelendő Urral tudatni hogy folyo évi April 21-dik napján reggeli 11 órakor tartott közgyülésén Főtisztelendő Ur választmányi tagul megválasztotta, azon reménnyel kecsegtetvén magát, hogy az emberiség jóllétének előmozdítása tekintetéből Ft. Ur közremunkálásának örvendhetni fog.
    Pesten, April 21-dik napján 1853.
    A választmányi elnöknének Gróf Forray Julia ő nagyméltóságának nevében Rozmanith Antal Igazgató Sujánszky Antal Titoknok"

    A kép kattintás után az egér görgőjének segítségével nagyítható.

  • Ezer műkereszt

    +

    Majer István Ezer műkereszt c. műve 1884-ben jelent meg, melyet még ötezer követett.
    A műkeresztek előtt lévő 97 oldalas tanulmányának kézirata szintén a gyűjteményünk része. Sujánszky Antal „Nyilatkozat”-ában a „XIV. A boldogult által eredetileg ollóval rögtönzött műkeresztek szövegének eredeti kézirata” cím alatt található.

    Negyedik ezer műkereszt c. művének bevezetőjében ezt írta: „meggyőződésem lévén, hogy mig élünk, mozgunk, Istennek minden módon szolgálni s az emberiségnek minden szép- és jónak terjesztésével telhetőleg hasznára lenni szent kötelességünk.” Meggyőződését élete reprezentálja.

    A kép kattintás után az egér görgőjének segítségével nagyítható.
    A képre kattintva galéria nyílik.
  • XIII. Leó pápa latin és magyar nyelvű köszönő levele Majer Istvánnak

    +

    ...melyben a neki küldött Ezer műkeresztek c. könyvet és annak szerzőjét méltatja, s apostoli áldását küldi.

    "Kedvelt Fiunk üdv és apostoli áldás! Kötelességünk lévén kiváló figyelemmel kisérni és felkarolni mindazt, a mi a hivek vallásosságának ápolására és öregbítésére szolgál, kétséget sem szenved, hogy igen kedves volt előttünk a hódolatteljes soraid kiséretében általad felajánlott ajándék. Amazokból ugyanis megértettük, hogy oda irányul a te munkád, hogy forró kegyelet érzelmeit keltse föl az ember lelkében a szent keresztnek tiszteletre méltó jele iránt, melyen Krisztus győzött és akarta, hogy legbiztosabb védelmünk legyen üdvösségünk ellenségeivel szemben. Mihez képest midőn kegyeletedet és buzgóságodat méltó elismeréssel kisérjük, szivből kivánjuk, hogy könyved olvasóinak hasznára váljék, és hathatós eszközül szolgáljon, hogy korunkban, mely az érzéki vészthozó gyönyörök szánandó szolgálatában áll, a hivek sziveiben élessze és erősítse a szent kereszt iránti szeretet, mely követőit az örök üdvösségre vezérli. Egyébiránt hálás érzelmeinknek adunk kifejezést, ugy a megküldött ajándékért, mint kegyeletes részvétedért, melylyel meg nem szünöl kérni Istent, hogy az óhajtott béke gyümölcseit Reánk áraszsza s egyúttal atyai szeretetünk jeléül, szivünk teljéből adjuk neked apostoli áldásunkat.

    Kelt Rómában a szent Péternél 1884. évi november hó 20-án pápaságunk hetedik évében.

    XIII. Leo Pápa s.k.

    (A latin eredetiből magyarra forditva.)"

    A képek kattintás után az egér görgőjének segítségével nagyíthatóak.

  • Sujánszky Antal nyilatkozata Majer István hagyatékáról

    +

    A képre kattintva galéria nyílik.
  • Esztergom szabad királyi város díszpolgári oklevelének másolata

    +

    A kép kattintás után az egér görgőjének segítségével nagyítható.